Kraj Austria

Stolica: Wiedeń
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: niemiecki
Napięcie: 220 V
Powierzchnia: 83 871 km²
Ludność: 8,3 mln

Dachstein

Informacje ogólne

Tereny narciarskie wymarzone dla wszystkich miłośników białego szaleństwa, dla których liczy się przede wszystkim komfortowy wypoczynek, świetnie przygotowane nartostrady i ponad stuletnia tradycja uprawiania wielu wspaniałych dyscyplin zimowych. W Styrii można trafić zarówno na prężnie działające kurorty z gwarną atmosferą pełną zimowego szaleństwa, jak i na spokojne wioski przyciągające na wczasy rodzinne przytulnymi hotelami. Uroku takim miejscowościom dodają zaciszne gospody, rozświetlonymi wieczorami nastrojowym światłem tlącym się na białym puchu gdzieś między wysokimi górami. Trasy narciarskie przygotowane z dużą pieczołowitością przebiegają nie tylko w najwyższych partiach górskich, ale także zahaczają o leśne dukty kojarzące się z baśniowymi sceneriami, otwarte kotliny zapierające dech w piersiach i piękne stoki pokryte latem zielonymi łąkami alpejskimi. W kraju związkowym Styria leży jeden z najchętniej odwiedzanych regionów narciarskich Europy – lodowiec Dachstein Tauern, gdzie śnieg na stokach jest gwarantowany i można szusować także w lecie. Sporty zimowe uprawia się głównie w zachodniej części Styrii, a kilka mniejszych ośrodków znajduje się w styryjskiej części regionu Salzkammergut i w Niskich Taurach. Styrię odwiedzają chętnie miłośnicy narciarstwa biegowego, którzy za sprawą warunków na lodowcu mogą biegać w ciągu całego roku, a trasy wokół jezior oferują dodatkowo wyśnione warunki przyrodnicze. Również bardzo bogata jest oferta Apres-ski Styrii, gdzie nie można narzekać na brak rozrywek po zejściu ze stoku – zawsze można wyszaleć się na oświetlonym torze saneczkowym lub spojrzeć na przepiękne góry z balonu lub paralotni. Poszczególne ośrodki oferują baseny solankowe pod gołym niebem oraz ożywione życie towarzyskie i kulturalne. Na świeżym górskim powietrzu każdy znajdzie wytchnienie, wypocznie we wspaniałej scenerii i wyszaleje się na rozmaitych rodzajach tras, które w największym ośrodku – Ski-amade połączone są wspólnym karnetem.

Informacje regionalne

Pierwszorzędne warunki do uprawiania sportów zimowych, wspaniałe krajobrazy i prawdziwie swojski klimat gwarantuje szereg kurortów wypoczynkowych odgrywających kluczową rolę w turystyce Styrii. Region Dachstein i Salzkammergut odwiedzają najczęściej fani tras zjazdowych, miłośnicy narciarstwa biegowego oraz turyści nastawieni na uprawianie łagodnych i mniej wymagających sportów zimowych. Wokół miejscowości wypoczynkowych zadomowiło się świetne zaplecze gastronomiczne oraz infrastruktura do uprawiania łyżwiarstwa i hokeja. Z pewnością niezbędne będą ostre krawędzie nart, solidnie nasmarowane deski snowboardowe i wysokiej jakości kaski gwarantujące bezpieczeństwo podczas szusowania. Region ten obejmuje również trasy narciarskie styryjskiej części Salzkammergut, położone na płaskowyżu graniczącym z Ziemią Salzburską, w pobliżu niezwykle malowniczych jezior Altausseer i Grundlsee. Tam właśnie zorganizowano mnóstwo świetnych szlaków do uprawiania „biegówek”. Po zejściu z tras można zawsze skorzystać z gorących źródeł przywracających utracone siły i odmładzających ciało, których nie brakuje w kilku kurortach.

Główne kurorty

Altaussee
Prześliczny kurort o wieloletnich tradycjach związanych z wydobyciem soli jest spokojnym miejscem odwiedzanym najchętniej przez miłośników biegówek i rodziny z małymi dziećmi, które w kameralnej atmosferze pragną podziwiać uroki magicznego jeziora Altausseer oraz górskie krajobrazy pokryte białym puchem. W pobliżu kurortu znajduje się chętnie odwiedzany przez narciarzy zjazdowych teren Loser-Altaussee, położony na wysokości 800 – 1800 m n.p.m. Znajduje się tam około 20 km tras narciarskich głównie o łatwym i średnim poziomie trudności, z  najdłuższym odcinkiem Loserfenster z różnicą poziomów 800 m. Najtrudniejszym zjazdem jest Graskogerl i tam można pochylić się nad różnica poziomów sięgającą 200 m.  Po dniu obfitującym w narciarsko-snowboardowe wrażenia warto wstąpić na kolację i grzane wino do schroniska założonego przez olimpijskich mistrzów.

Bad Aussee
Sympatyczne miasteczko zachowujące elementy tradycyjnej zabudowy, gwarantuje narciarzom wspaniałą bazę noclegową o każdej porze roku, życzliwość mieszkańców i przytulne knajpki, w których można spędzić romantyczne wieczory przy świecach. Bad Aussee jest najlepszą bazą wypadową dla początkujących narciarzy, którzy pierwsze kroki mogą stawiać w niższych partiach niezbyt wymagającego terenu Loser-Altaussee. Górskie powietrze sprzyja tam przede wszystkim turystom, którzy lubią długie spacery i widoki na niezwykły krajobraz.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Bad Mitterndorf
Kurort ze specyficznym mikroklimatem oferuje turystom nie tylko wody termalne i lecznicze bagna dostępne w kompleksie „Grimmingtherme”, ale także możliwość uprawiania sportów zimowych. W samym ośrodku goszczą przeważnie miłośnicy białego puchu, którzy dopiero na stokach terenu Tauplitz-Bad Mittendorf – Tauplitzalm, zamieniają się w prawdziwych łowców adrenaliny. Zimowym feriom sprzyjają unikalne krajobrazy, nieskazitelnie czyste górskie powietrze oraz gwarantowana przez cały sezon pokrywa śnieżna. W miasteczku panuje przyjazna i gościnna atmosfera, a największymi atrakcjami w pobliżu są: skocznia narciarska „Kulm”, na której rozgrywane są zawody pucharu świata w lotach oraz pobliskie wodospady Tauplitz.

Tauplitz
Doskonała baza narciarska terenu Tauplitzalm należy do najstarszych w Styrii i gwarantuje niesamowite widoki na okoliczne góry. Jest to również ze względu na świetne warunki pogodowe, jeden z najpewniejszych regionów, jeżeli chodzi o śnieg, dlatego baza noclegowa w sezonie pęka w szwach i nie ma się co dziwić, gdyż wspaniałe nartostrady zorganizowane są na najwyższym z możliwych poziomów. Naturalnie ukształtowane trasy Tauplitzalm z pewnością zaspokoją wszelkie zapotrzebowania dzięki zróżnicowanym stopniom trudności i rewelacyjnemu naśnieżeniu naturalnemu, które potwierdzone jest w wieloletnich badaniach meteorologicznych. Wypoczynkowi sprzyja całkiem spora baza noclegowa oraz kameralne knajpki. W kurorcie można się zakochać i spędzić tam wymarzone ferie pełne sportowych niespodzianek.

SKI INFO

Wyciągi
orczykowe
krzesełkowe

Narciarze początkujący
trasy na terenie Loser-Altaussee.

Narciarze średnio zaawansowani
Loser-Altaussee; płaskowyż Tauplitzalm.

Narciarze doświadczeni
Loser-Altaussee Graskogerl; płaskowyż Tauplitzalm (Ramsanger).

Narciarze biegowi
trasa biegowa wokół jeziora Oden; Altaussee (Blaa-Alm-Loipe); Bad Aussee (odcinek Grosse Teichterloipe); Grundlsee (odcinek Panoramaloipe); Pichl-Kainisch (odcinek Odenseeloipe); trasa wysokogórska Tauplitzalm; oświetlona trasa Altausee.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Freeride
Loser-Altaussee (Loserfenster, Augstee); Tauplitzalm (Schneiderkogel, Lawinenstein).

Snowboard i Freeskiing
funpark Sandling Loser i Air Lab na Tauplitzalm; Loser-Altaussee (snowpark z ławkami, poręczami, skoczniami i broadercrossem); góra Schneiderkogel.

Tory saneczkowe
Bad Mitterndorf (Bobbahn Obersdorf); tor nocny Grundlsee.

Dodatkowe atrakcje
możliwość uprawiania narciarstwa biegowego, zimowe szlaki wędrowne, park rozrywki, tor saneczkowy, lodowisko, curling, kulig z zaprzęgiem konnym, basen solankowy i centrum SPA, ogród roślin alpejskich Alpinarium, zabytkowa siedziba władz kopalni soli, stary młyn solny, park zdrojowy.

Skimaps

Styria (SKI): Hohentauern

Styria (SKI): Murau

Styria (SKI): Schladming

Austria: Dachstein , Styria (SKI): Hohentauern , Styria (SKI): Murau , Styria (SKI): Schladming

Wybierz region Dachstein , Styria (SKI): Hohentauern , Styria (SKI): Murau , Styria (SKI): Schladming